👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق پیرامون بازار ارز

ارتباط با ما

... دانلود ...

تعریف: بازار ارز به بازاری گفته می شود كه معاملات آن برای تاثیرگذاری بر انتقال پول یك كشور به كشور دیگرانجام می گیرد. این بازار محل مشخص ندارد و بازاری است بین المللی كه معاملات آن از طریق وسایل ارتباطی راه دور مثل تلفن و تلتكس صورت می پذیرد. در اصل، نیاز به تسویه حساب با طرف های تجاری خارجی بود كه برات خارجی را به عنوان غافل كارسازی حساب ها روج داد و موجب شد تا همه بانك ها و دیگر مؤسسات بین المللی آن را بپذیرند. در ابتدا معاملات روی برات ها از طریق تنزیل آنها انجام می شد و چنین بود كه بازار ارز پدید آمد و میزان این برات عامل تشخیص فعالیت های بین المللی شد در دوران كنونی این بازار گسترش فراوان یافته است و تحت تسلط‌سازمانهای مالی قرار دارد كه از راه خرید و فروش ارز منافع حاصل از تفاوت‌میان نرخ ارز و نرخ بهره‌در‌مراكز‌مالی‌مختلف‌را‌به‌خود اختصاص می دهند.

بازار ارز در ایران

در ایران در پی ازدیاد سریع درآمد ارزی ناشی از افزایش قیمت نفت در سال 1973، بانك مركزی ایران در دیماه سال 1353، اقدام به تاسیس یك بازار ارز غیر بازرگانی كرد تا از این راه محدودیت های ارزی موجود برسر راه ایجاد یك بازار بین المللی پول و سرمایه در كشور را از میان بردارد. در ابتدا منبع تغذیه كننده این بازار ارزهای حاصل از صدور كالاهای غیر نفتی بود، اما چون این منبع جوابگوی تقاضا برای ارز نبود، اما بانك مركزی سیاست فروش ارز به بانك ها برای مصارف غیر بازرگانی را در پیش گرفت. با توجه به تلاطم و بی ثباتی اقتصادی و سیاسی در اواخر برنامه عمرانی پنجم، بازار مذبور عملاً به صورت مجرای اصلی خروج ارز ایران درآمد، به طوری كه كه در خلال عمر حدوداً پنج ساله بازار، بخش اعظم هفت میلیارد دلار فروخته شد، به آن از كشور خارج شد. این مجرای اصلی فرار سرمایه سرانجام در آبان سال 1357 بسته شد.

👇محصولات تصادفی👇

فایل اتوکد پلان معماری طبقه اول آپارتمان مسکونی 12 واحدی 3 طبقه با مبلمان کامل قابل ویرایش شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان تیران و کرون پاورپوینت تصفیه لجن و فاضلاب شهری دانلود فایل ورد word مقاله بررسی اثرات هارمونیک های ولتاژ و جریان بر روی ترانسفورماتورهای قدرت مبانی نظری و پیشینه تعاریف اعتیاد (فصلدوم پایان نامه)