👈 فروشگاه فایل 👉

گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری

ارتباط با ما

... دانلود ...

گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری در 23 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه

انسان موجودی است اجتماعی كه همیشه و مداوم در حال حركت و تكاپو و تكامل است و سعی دارد كه با دستگیری از همنوعان خود و همیاری روز به روز علم و دانش خود را متحول سازد و با پیشرفت علمش زندگی خود را ارتقاء دهد و سطح زندگی امروزش با دیروز كه كه نوع ساده تر بود ، فرق داشته و بالاتر باشد و همواره به آینده می نگرد ، به همین دلیل به آبادانی و شكوفائی و رشد محل زندگی و شهر و اطراف خود نظر خاصی دارد و در این راستا و برای رسیدن به اهدافش اقدام به ایجاد سازمانها و موسسات زیادی اعم از دولتی و غیر دولتی كرده است .

موسسات دولتی بخش عمده این اهداف را دنبال می كند كه از گستردگی و وسعت عظیمی برخوردار می باشد كه اداره و كنترل و انجام كارهای این بخش زیر نظر دولت می باشد و دولت است كه با تصویب و وضع مقررات و آیین نامه های اجرائی ، راه كارها و هدفها را مشخص می نماید و برای اجرای این كار احكام كارپردازان و مدیران را انتخاب می كند تا این كه رفاه مردم تامین شود و مردم دارای شهرها و امكانات زندگی مناسبتر و بهتر باشند .

یكی از این سازمانها و دولتی كارآمد كه در امر آبادانی و عمران شهرها ایفای خدمت می كند ، شهرداری است . هر شهری برای اینكه آباد و زیبا شود نیاز به یك شهرداری دارد تا با یایر دیگر موسسات شهرهایی خوش سیما و آباد برای ملتی خوب و متمدن فراهم‌ آورد .

باید این را در نظر داشت شهرداری هر چه قدر بكشود و آبادانی را به شهرها بیاورد و سختی هائی بر سر راه داشته باشد ، سخت تر از آن كار ، حفظ و نگهداری آن است كه این امر را نمی توان فقط بعهده یك ارگان یا موسسه ای نسبت داد ، بلكه باید همه شهروندان نیز در این امر مشاركت و همیاری داشته باشند .

فصل اول

آشنائی كلی با مكان كارآموزی :

1-1 تاریخچه

1-2 اسامی شهرداران میانه ( بعد از انقلاب اسلامی )

1-3 چارت سازمانی

1-4 انواع محصولات تولیدی یا خدمات

1-5 شرح مختصری از فرآیند خدماتی

1-6 اهداف سازمان

1-1 تاریخچه :

میانه در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی بر سر راه جاده ترانزیت تبریز - تهران با وسعتی معادل 5590 كیلیومتر مربع قرار گرفته است . میانه با مساحت 9/8 درصد از كل مساحت استان وسیعترین شهرستان استان می باشد . این شهرستان بین دو رشته كوه برغوش در شمال و قافلانكوه در جنوب قرار گرفته و از شمال به شهرستان سراب ، از جنوب به استان زنجان ، از شرق به خلخال و از غرب به هشترود محدود است .

میانه در تاریخ به اسامی گرمرود و میانج یاد شده . طبق اسناد و مدارك و نوشته های مورخان از لحاظ تاریخی پشتوانه غنی و پرباری دارد . میانه از دیر باز شهری فرهنگی و مذهبی بشمار می رود . این شهر بر اثر حملات مغول یكبار به كلی ویران شده و در دوره های بعدی مجدداً روبه عمران و آبادی نهاده است . دارای دو رودخانه شهر چای و

قوری چای می باشد .

دانشگاههای پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی با رشته های مختلف و متعدد خود پذیرای انبوه مشتاقان علم و تحصیل معرفت می باشد . جمعیت میانه حدود 77890 نفر می باشد . میانه دارای آثار و ابنیه تاریخی بسیاری است كه شكوه و زیبائی معماری دوره اسلامی در آنها بخوبی مشهود و چشمگیر است .

شهرداری میانه كه سازمان خدماتی و اداری مورد نظر و محل كارآموزی اینجانب

می باشد در سال 1314 تاسیس و از نظر درجه بندی سازمان شهرداریها در رده هفتم قرار دارد . شهرداری یكی از اساسی ترین و مهمترین نهادهای سازنده و ارگانهای شهری است كه شهرداری میانه نیز در راستای طرحها و هدفهای سازنده خود می كوشد تا شهری آباد در پیش رو داشته باشیم كه امیدواریم با تلاشهای دلسوزانه تر و آگاهانه تر دست اندركاران ، كمرنگی آن پررنگتر و چشمگیر تر شود .

4-1 نوع محصولات تولیدی یا خدماتی

شهرداری سازمانی خدمتی است و در تولید نقشی ندارد و فعالیتها و عمكرد آن مربوط خدمات شهری می باشد كه از عمده فعالیتهای آن می توان مختصری به شرح زیر بیان كرد :

1- ایجاد ، حفظ و نگهداری از مكانهای عمومی مانند : كتابخانه ها ، قرائت خانه ها ، آزمایشگاهها ، پلها ، پاركینگهای عمومی و 000.

2- ایجاد و نگهداری از تفرجگاههای عمومی مانند : پاركها ، باغهای عمومی ، ورزشگاهها و ایجاد فضای سبز .

3- اجاد معابر و گذرگاه و بازسازی آنها ،‌مانند : پلها ، خیابانهای درون شهری ، معابر عمومی ، ورودیهای شهر ، پایانه های مسافربری و 000.

4- اجاد میادین و زیباسازی شهر ، ایجاد میادین و چهارراه ها ، ساخت مجسمه ها و نقاشی بزرگان ، جدول كشی و نقاشی ساختمانها و دیوارهای بزرگ ، نصب مجسمه های تزئینی و 000.

5- خدمات بهداشتی و نظافتی ، ایجاد آبراهها ، كنال كشی ،‌ جمع اوری زباله های شهری و دفع بهداشتی آنها ،‌نظافت خابانها و معابر عمومی و 000.

6- سایر خدمات شهرداری : آتش نشانی و اطفاء حریق ، ساخت كشتارگاهها ، پلاك گذاری كوچه ها ، نام گذاری خیابانها ، صدور پروانه ساخت منازل ،‌ صدور پروانه كسب ، اخذ مالیاتهای اختصاصی و 000.

از دیگر فعالیتهای شهرداری كه می توان ذكر كرد جلوگیری از ایجاد اماكن و تاسیسات غیرقانونی ، برآورد و تنظیم بودجه و متمم و اصلاح بودجه شهرداری می باشد .

1-5 شرح مختصری از فرآیند خدماتی

شهرداری نهادی محلی و خودكفا می باشد كه در جهت توسعه و عمران و آبادانی شهر در قالب مقررات و دستورالعملها و آیین نامه های مصوب كل و در چارچوب قانون اساسی فعالیت می نماید . می توان گفت :

كه شهرداری در خصوص نظافت سطح شهر و بازسازی معابر ، خیابانهای سطح شهر ، زیبا سازی شهر و میادین و گذرگاهها و كنترل ساخت و ساز سطح شهر و كنترل اصناف و كسبه و صدور مجوزهای قانونی فعالیت می كند .

بخشی از اوقات فراغت افراد در خانه ها و بخشی دیگر در فضاهای بیرون شهر سپری

می شود . فضاهای گذران اوقات در شهر به مدیریت خاص خود نیاز دارد و یكی از بهترین فضای این اوقات پارك و كتابخانه می باشد كه شهرداری در حدود اعتبارات مصوب و بر اساس بند 6 از ماده 55 قانون شهرداری وظیفه احداث آن را بعهده دارد .

شهرداری ها بر حسب ماده 99 از قانون شهرداری می بایست برای حریم شهر نقشه شهرسازس تهیه كند . تفرجگاههای پیرامون شهر چنانكه از نامشان پیداست معمولاً در حریم شهرها قرار می گیرند و شهرداری موظف است بر اساس طرحهای مصوب ، بر ساخت و ساز در این محدوده نظارت كند و با تخلات سازمانی ( بر اساس ماده 100) و تخلفهای بهداشتی بر اساس ماده 55 بند 20 برخورد كند . برای اینكه تبلیغات و اطلاعیه ها در سطح شهر به طور صحیح و به جا انجام پذیرد ، شهرداری موظف است در معبر و مكانهای مناسب تابلوهای اعلانات دیواری جهت نصب آگهی و اطلاعیه در سطح شهر نصب كند و همچنین تهیه و نصب تابلوهای جدید اسامی ( راهنمای ) شهركها .

شهرداری با اخذ عوارض نقل و انتقالات و نوسازی و صدور مجوزهای كب و پروانه ساخت و دیگر عوارض می تواند ایجاد درآمد كند و وظایف خود را به خوبی و بموقع انجام دهد .

شورای اسلامی شهرها موظفند كه برای شهرداری ها یك شهردار مناسب و كاردان انتخاب و انتصاب نمایند و شهردار منتصب نیز موظف است تا كلیه عملكردهای كارمندان را كنترل و نظارت كند تا وظایف خود را به نحو احسن ایفاء نماید .

2-1 بررسی شرح وظایف كارآموز در سازمان

اینجانب برای ورود به شهرداری بعنوان كارآموز با هماهنگی از طریق امور مالی وارد حسابداری شده و پس از آشنائی با كارشناسان و متصدیان حسابداری در نزد آقای سلطانی كارشناس حسابداری كه وظیفه او حسابرسی حسابهای بانكی سازمان است ، مشغول به كار گردیدم .

از جمله كارهائی كه من در حسابداری انجام می دادم و یاد می گرفتم تنظیم سند نقل و انتقال حساب و سپس ثبت در دفتر بانك و در نهایت تنظیم صورت مغایرت بانكی بود . بدین شرح كه ابتدا از واحد درآمد اسناد مربوطه به هزینه و درآمد و سپرده ها و اسناد

( بعنوان حساب انتظامی ) دریافت می شد و جمع بندی هر یك از آنها كنترل می شد تا اشتباهی جمع یا ثبت نشده باشند ، سپس آنها را در برگه نقل و انتقال ثبت می كردیم كه واریزی ها در شماره حساب مشخصی و درآمدها در كدها و ردیفهای معین شده در واحد درآمد وپسرده ها و حسابهای انتظامی مربوط به اشخاص پرداخت كننده ثبت می شدند . اسناد هزینه بعد از اینكه به سند نقل و انتقال حاب انتقال داده می شد به همراه آن و خود هزینه و مدارك پیوستی با شماره خاصی وارد زونكن می شدند .

پس از تنظیم برگه نقل و انتقال حساب ، ثبتهائی كه مبوط به بانك می شدند ب تفكیك شماره حسابهای بانكی در دفتر بانك ثبت می شدند . پس از پایان هر ماه از بانك ملی كه بانك كارپرداز شهرداری می باشد صورت حساب بانكی واریز و وصول وجوه اخذ

می شد تا با استفاده از آن دریافتها و پرداختهای بانكی كنترل شود . بدین صورت كه از دفتر بانك ثبتهای بانكی كه از برگه نقل و انتقال حساب كه قبلاً با شماره برگه مشخص و به ترتیب تاریخ ثبت كرده بودیم استخراج می شد و فیشهای پیوستی آن با شماره فیشها و مبالغ موجود در صورتحساب تطبیق داده می شد تا اطمینان حاصل شود كه ثبتهائی كه درآمد انجام شده برابر با صورتحساب بانكی باشد . در آخر اگر تفاوتهایی باشد كه

می تواند ناشی از اشتباهات متصدی درآمد یا حسابدار یا بانك باشد یا فیشهای بین راهی و یا اینكه چكهای معوق باشد ، بررسی می شود كه این تفاوت ناشی از چیست ؟ پس از پیگیری و رفع اختلافات صورت مغایرت بانكی تنظیم می شود و وارد ماه مالی بعد

می شود و این جریانات دوباره تكرار می گردد .

البته این شرحهایی كه ارائه شد مربوط به حسابرسی كه من در نزد او مشغول بودم ،

می باشد و دیگر حسابداران و كمك حسابداران نز هر یك كار مخصوص به خود داشتند، از قبیل : حوق و دسمتزد ، تخصیص اعتبار و 000.

‌امور جاری در دست اقدام پس از كنترل اسناد ، ثبت وتنظیم اسناد نقل و انتقال حساب ، دفتر بانك ، تطبیق دفتر بانك با اسناد و ثبتهای كامپیوتری و تهیه صورت مغایر بانكی مربوط به سال 81 و افتتاح مجدد حسابها می باشد و در حال حاضر به حسابهای سال 82 رسیدگی می شود .

2-2 برنامه های آینده

در آینده نیز در این واحد مابق امروز و دیروز به حسابها و اسناد و مدارك ماهها و روزهای آینده كه به دست خواهد رسید و عملكردهای آتی شهرداری رسیدگی و عمل خواهد شد .

2-3 تكنیكهائی كه توسط رشته مورد نظر در سازمان بكار می رود

در واحد حسابداری شهرداری حسابداران از سیستم حسابداری دولتی نقدی و تعهدی استفاده می شود كه به علت وسعت عملیات از چندین حسابدار و كمك حسابدار برای انجام امورات و ثبت و كنترل حسابها بهره گیری می شود كه كار و وظایف هر كدام متفاوت است . مثلاً یكی مسئول تخصیص اعتبار و انجام ثبتهای مربوط به مساعده را بر عهده دارد ، یكی مسئول جمع آوری اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد كارمندان رسمی و ثابت را بر عهده دارد كه یك كمك حسابدار نیز دارد ، یكی مسئول جمع آوری اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد كارگران رسمی و قرار دادی و یا روزمزد و محاسبه و پرداخت آنها را دارد و یا اینكه یكی دیگر نیز متصدی كامپیوتر و ممیزی ریاست و ثبتهای خود را بوسیله كامپیوتر اعمال می كند و بالاخره شخصی كه بنده زیر نظر او مشغول به فعالیت هستم و نزدش كارآموزی می كنم كارشناس حسابداری است كه مسئول رسیدگی به حسابهای جاری شهرداری و حسابرسی بانكی سازمان است و هر كدام از تكنیكها و روشهای مخصوص به خود استفاده می كنند و چون بیشتر كارها با كامپیوتر انجام می گیرد تكنیك خاص و مشخصی كه بشود از آن شرح بیشتری داد و نمی توان روش خاصی پیشنهاد كرد .

👇محصولات تصادفی👇

سوالات استخدامی وپژه برق مبانی نظری و پیشینه تحقیق نوشتن(فصل دوم تحقیق) پاورپوینت آبشارها پرسشنامه چندبعدی اضطراب كودكان MASC گزارش کاراموزی كارخانه مینوی خرمدره